HOŞGELDİNİZ! GARDA GÖLÜ FOTOĞRAFLARI SAN GİMİGNANO***İTALYA***

***************GARDA GÖLÜ*************

*Sirmione Köyü'nde Garda Gölü bulunur. Garda Gölü İtalya'nın en büyük gölüdür,tatil cennetidir.


*Karşıda Alpler görünüyor.İsviçre Alpler'in arkasında yer almaktadır.("Alp" dağ demektir.Bundan dolayı; Alp dağları denilmez,Alpler denir.)

*Kuzeyden Alplerle iyi korunan göl; ılıman,Akdeniz ikliminden dolayı, gözde bir sayfiyedir.


*Gölde yaban ördekleri, bol miktardadır.Sanki evcilleşmişler gibi...

*Yeşillikler içinde, bulunan bir köy olan; Sirmione Köyü...


*Sirmione Köyünde, bir marketin önünde, Hatay'ın defne sabunları dikkatimi çekti. Ama, üzerinde Halep sabunu yazıyordu. "Bu bir yanlıştır. Türkiye'nin, Hatay'ın defne sabunudur. Bu Türk malıdır."dedim."Bizi; böyle bilgilendirdiler, araştıralım" dediler.*Bir restoranda; spagetti istedik. Menüde, baktım hepsi çok yağlı.:biggrin:
Arabic soslu spagettiyi ısmarladım. Tadınca, benim evde yaptığım Antakya usulü makarna....Bizimkiler, bana çok güldüler...Restoran sahibine," bu Arabic değil, Türk usulüdür" dedim. Sosun içindekiler, Antakya acı biber salçası, zahter (Amanos dağlarında yetişen kekik), kimyon, nar ekşisi idi...
Türk ürünlerini görünce ; hem gurur duydum (dünyaca bilinmesi yönünden), hem de  bu yanlışlıklara üzüldüm...Benzer olaya rastladığımızda, lütfen uyaralım, sessiz kalmayalım !!!


************SAN GİMİGNANO*****


*2000 yıl korunmuş bu alan; Unesco tarafından, dünyada kültür mirasına sahip ve korumuş ülke İtalya'dır, açıklaması yapılmıştır.

*San Gimignano film platosu olarak kullanılmaktadır.Bir çok tarihi filmler burada çekilmektedir.

***DEVAM EDECEK... HAZIRLANIN ! ! Gelecek yazıda, POMPEİ'ye gidiyorsunuz.....

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !