HOŞGELDİNİZ : ROMA FOTOĞRAFLARI ***İTALYA ****Dünya tarihinin ve İtalya'nın başkenti olan bu güzel şehir, çember şeklindedir. Nerden başlarsanız, ordan dönüp tekrar gelirsiniz.
Tarihi binalar çok güzel bir şekilde restorasyonla korunmuştur. Unescotarafından; dünyada en çok kültür mirasına sahip ülke İtalya'dır açıklaması yapılmıştır.


*İtalya'da topraklar çok verimli ve yemyeşildir. İnsanlar bitki örtüsüne zarar vermemektedir. Bilinçli bir yapılaşma olmuş, yeşil alanlara dokunmuyorlar.Çiftçileri devlet eğitmektedir. İtalya'nın , en uzun nehri Po nehridir. Po ovası, senede üç kez ürün alınan ovadır.İtalya'da zeytinyağı, İspanya'dan sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor, zeytin kahvaltılarda bulunmuyor.


*Tiber Nehri Roma'yı ortadan ikiye bölen nehirdir. Rivayete göre; Roma'nın kurucusu, Romus-Romulus kardeşlerdir.Romalıların türeyiş  efsanesidir. Türklerin Bozkurt Efsanesine çok benzer.  Anneleri Rhea tarafından sepet içinde Tiber Nehrine salınan bu ikizler,dişi kurt tarafından bulunur. Romus ve Romulus kardeşler bir dişi kurdun sütünden beslenerek, büyümüşler ve Roma İmparatorluğunun başlangıcını yapmışlardır.


*Kral Konstantin savaşı kazanıp, Roma'ya döndüğünde, bu zafer takının altından, halkın çılgınca tezahürat ve alkışlarıyla geçiyordu.

Roma'ya her gün turist yağıyor. Annem, babam resim çektirirken önlerinden, hep turist kafileleri geçti. Sonunda bu poz tamam oldu.


*Antik Roma'da ki bazı yollar Romalıların yaptığı tarihi taşlardan oluşmaktadır ve günümüze kadar korunmaktadır.Roma'dayken üstümüze kovalarla su dökülürcesine yoğun yağmurlar yağıyordu. Ama; su baskını, sel bu şehirde olmuyor. Eski çağlardaki kanalizasyonlar günümüze kadar korunmuş ve kullanılmaktadır.
 


*Collesium, dünyanın yeni 7 harikasından biri seçildi. Collesium, bir arenadır. İmparatorlar, burada kendini ve halkı eğlendirmek için gladyatör dövüşleri düzenlerdi.


*Piazza Venezzia (Venedik Meydanı): Bu meydanda büyük bir anıt var. İtalya'nın ilk kralı olan, Vittorio Emmanuella 2' ye ait bir anıt ve 1. Dünya Savaşında ölen meçhul onbir askerin mezarı konulmuş. Arkasında İtalya'nın ilk sarayı bulunmaktadır. Bu meydanda iki Venedik yapısı var, bu yüzden Venedik Meydanı denir.


*Roma şehri ve tarihinin doğduğu Forum Meydanı Senato Binası
Hani, "sende mi Brütüs" olay yeri...


*Bunu heykel zannetmeyin! Para attıkça çeşitli pozlar veren (sanatçı) modern dilenci...(Aslında,dilenci diye konuşulmamalı; yaptığı işte, emek ve sanat var.) İtalya'da bir çok şehirde bu sanatçılara rastladık. Diğer yazılarımda, fotoğrafları göreceksiniz...


*Collosseo Amfi Tiyatrosu.


*Venezia Meydanı ünlü mağazaların bulunduğu sokaklar...


*Piazza di Spagna yani ünlü İspanyol Merdivenleri...*Trevi Fountain (Aşk Çeşmesi) : Görülmeğe değer görkemli bir çeşme... Ünlü yönetmen Fellini'nin, meşhur filmi, "La Dolce Vita" nın  bir bölümünü çektiği bu çeşmeye para atıp, büyülendiğimiz Roma'ya tekrar gelme isteğinde bulundum. Tabii ki, sizler için de dilekte bulundum.


*Roma'nın havasına ve suyuna güven olmaz diyorlar.
Trevi Fountain (Aşk Çeşmesi)'nde şemsiyelerimizi kapattık, oğlumla birlikte fotoğrafımızı eşim çekiyor.Ama Mehmet'in muzipliği üstünde; oyalanıp, iyice ıslanmamızı sağladı.


*PANTHEON

*PANTHEON

*PANTHEON*İtalyanlar, deprem olacağına  inanmıyorlardı. Kara parçalarının oturduğuna inanıyorlardı. Deprem onlar için şaşırtıcı oldu.
Buraya 365 gün turist gelmektedir. Turizm konusunda hiç kaygıları yok. Kibarda olsak geliyorlar, kabada olsak geliyorlar diye kabadırlar. Biz Türklere mi böyle davranıyorlar diye üstünüze alınmayın. Herkese böyle davranıyorlar.
Güney İtalya insanları, cana yakınlar. Kuzey İtalya insanları, kuralcı ve robotlaşmış...


*İtalya'da saat 13.00-16.00 arası (siesta) tatildir. Akşam, 19.00-19.30 saatlerinde dükkanlar kapanır. Ceza alacakları için, içerdeyseniz kovarlar.Burada da Çin malı yoğun olarak satışta...


*İtalya'da giysi, ayakkabı, çanta için deri Türkiye'den ithal edilmektedir. Burada işlenip, markalanmaktadır.
İtalya dünyada ayakkabı imalatında, birincidir. 
Hammaddesi bizden gelmektedir. Havlu ve pamuklu giysilerde Türkiye'den gelmektedir.
İtalya'da sanayi , çok gelişmiştir.Euro para birimine geçmek halkı tedirgin etmiştir. Halkın kişi başına, kazanımı 2000 euro çok gibi görünüyor, ama fiyatlar iki katı olmuştur.


*Turizm işletmeciliğine; otel iyi de olsa geliyorlar, kötü de olsa geliyorlar diye önem vermiyorlar.
Turistlere yankesici uyarıları yoğun bir şekilde yapılmaktadır.


*Roma Dondurması, eşsiz güzellikte...


*Pizzalar, ben de hayal kırıklığı yarattı. Hiç damak tadımıza uymuyor...


*Otobanlarda tutor sistemi vardır. Kameralarla sürat hızı, plaka tesbiti yapılıyor. Avrupa'da ilk uygulanan bu sistem İtalya'da başlatılmış. Şu anda hiçbir Avrupa ülkesinde olmadığı söyleniyor. 
Otobanlarda gürültü engelleyen cam paneller bulunuyor.
Saatte 320 km hızla giden yılan görünümünde trenler var, bir anda gözden kayboluyorlar.


*İtalya'da halk arasında çok kullanılan "Türk gibi, sigara içiyor" deyimini duymak bizi üzdü...

DEVAM EDECEK...........(GELECEK YAZI DA, HAZIRLANIN !PİZA KULESİ-VATİKAN'A GİDİYORSUNUZ)...........

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !