HOŞGELDİNİZ! VATİKAN FOTOĞRAFLARI - PİSA FOTOĞRAFLARI***İTALYA**

*******PİSA (PİZA)*******


*İtalyan matematikçi ve gök bilimci GALİLEO
(GALİLEİ)' nin doğum yeri olan kenttir.

*Pisa Kulesi; yumuşak killi toprak üzerine, 2m derinlikte temel üzerine kurulmuştur. Eğim başlayınca, 20. yüzyılda kulenin temelleri beton enjekte edilerek, kuvvetlendirilmiştir. Fakat şu anda tehlikeli durum olmadığı için, doğal özelliğini bozmadan hafif eğimli duruyor.

*Piza Katedrali ve Vaftizhanesi (Annem Piza'yı çok sevdi )


*Mehmet Pisa Kulesini elleriyle düzeltmeye çalışıyor.


*"Bak şimdi başımı dayayıp düzelteceğim" diyor.

*Babam Pisa Kulesini düzeltmeye çalışıyor.

*Ben de düzeltemedim...


*Şimdi ! Hep beraber itelim, düzeltelim. Birlikten kuvvet doğar... Haydi, hooop.....

***************VATİKAN*******************


*Vatikan, İtalya'nın başkenti Roma'nın içinde ayrı bir ülkedir.italyanca; papalığın merkezi olan kilise devleti anlamındadır.Devlet içinde, devletdir.
Vatikan, Roma'yı yönetiyor.Dini kurum olduğu için; Vatikan'ın serveti bilinmiyor, araştırılamıyor. Papalığın, dünya üzerinde büyük gücü var. Papalık; protestanları ( incil de ki birçok konuları protesto ediyorlar, adı buradan geliyor.) onları hiç sevmezler...

*Kentin etrafını, ortaçağ ve Rönesans döneminden kalma surları oluşturur. Vatikan surlarla çevrili 4 kilometre kare, Roma'nın içinde yer alan bağımsız ülke ve şehirdir...

*Vatikan'da dünyanın en büyük kilisesi olan San Pietro' da Rönesansın dev sanatçıları Leonardo da Vinci ve Michelangelo'nun şaheserlerini görürsünüz. 4.yüzyılda inşa edilen San Pietro Bazilikası en görkemli yapıdır. Bazilikanın anlamı, devletin kilisesi demektir.


*San Pietro Meydanı ... 


*Papa; üst katta, ortadaki balkona çıkıp, halkı selamlar...
Michelangelo'nun yaptığı Vatikan Kubbesi...
*Vatikan'ın kendi telefon sistemi, postanesi, radyo istasyonu, yaklaşık 100 İsviçre'li  muhafız askerden oluşan ordusu, banka sistemi, darphanesi, mağazaları, eczaneleri vardır.

*Kilisenin girişinde İtalyan değil, İsviçre askerleri nöbet tutarlar.*Papalık; 1870 yılına kadar, ortaçağ boyunca sadece katolik kilisesini dinsel bakımdan yönetmekle kalmadı, ordu oluşturuyordu, savaş yapıyor, barış anlaşmaları imzalıyordu.
*Papalık seçiminde, chapel (şapel) de beyaz duman ve siyah duman sonucu işaret eder.

DEVAM EDECEK.........GELECEK YAZIDA HAZIRLANIN!! 
VENEDİK -  VERONA  (Romeo-Juliet'in evi)
GARDA GÖLÜNE GİDİYORUZ.....Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !